tipy pro
Vás
Jak správně pečovat o koženou obuv?

Useň je totiž velmi citlivý materiál, který vyžaduje neustálou pozornost. Pokud krémování a impregnaci podceníte, může dojít k vysušování, praskání, ztrácení tvaru a barevnosti obuvi.

Koženou obuv můžeme obecně rozdělit na dvě skupiny, obuv z hladké kůže a obuv z kůže broušené, kam se řadí například semišové polobotky. Pro oba tyto druhy úpravy kůže platí trochu odlišná pravidla údržby. Obecně však platí, že boty udrží v dobré formě tři základní kroky. Čištění, krémování a impregnace.
 

ČIŠTĚNÍ

Novou koženou obuv důkladně očistěte a ošetřete ještě před prvním použitím! Zbavte ji všech nečistot, prachu a nechte ji důkladně vyschnout, obuv by před krémováním a impregnací neměla obsahovat žádnou vlhkost.
 

KRÉMOVÁNÍ

Po důkladném očištění je důležité obuv z hladké kůže nakrémovat, doporučujeme pořídit si domů univerzální průhledný krém, který se hodí na všechny barvy kůže, krémování opakujeme ideálně jednou až čtyřikrát do měsíce v závislosti na aktuálních podmínkách. Základním pravidlem u broušené kůže je, že tento materiál na rozdíl od hladké kůže nikdy nekrémujeme, o to intenzivnější si však vyžaduje impregnaci.
 

IMPREGNACE

Impregnace je většinou ve formě spreje, který má za úkol ochránit obuv před pronikáním vlhkosti dovnitř. Ochrannou vrstvu obnovujeme podle počasí, pokud obuv často nosíte ve vlhkém a chladném počasí, měli byste impregnaci opakovat častěji.
 

POZOR! Pokud používáte běžnou hluboko vsákavou impregnaci, proveďte nástřik ještě před nanesením krému, v opačném případě by totiž impregnace nedokázala proniknout přes nanesený krém. Pokud používáte novinkovou nano impregnaci, aplikujte ji až po nanesení krému, protože tento typ impregnace chrání botu z vnějšího povrchu.
 
Obuv z broušené kůže po zaschnutí poslední vrstvy impregnačního spreje vykartáčujeme pomocí pryžového kartáčku určeného speciálně na tento druh úpravy kůže.